آموزش

سایزهای مختلف پروفیل | آشنایی با قوطی های رایج بازار

20 فروردین 1403

(زمان مطالعه 1دقیقه و 50 ثانیه)

در بین مقاطع فولادی مختلف، پروفیل ها محصولاتی بسیار متنوع هستند که در موارد گوناگونی استفاده می شوند. به دلیل این کاربرد گسترده، قوطی و پروفیل در سایزها، ضخامت ها و ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می گردد. پس اگر بخواهید بهترین محصول را متناسب با نیاز خود خریداری کنید، باید با سایزهای مختلف پروفیل آشنا باشید.

انواع قوطی و پروفیل

از نظر فنی، دسته های مختلف و وسیعی از انواع مقاطع فولادی در گروه پروفیل قرار می گیرند. اما به طور کلی، می توان پروفیل ها را به دو دسته کلی صنعتی و ساختمانی تقسیم کرد.

پروفیل های صنعتی محصولاتی هستند که معمولا سایز و ضخامت بیشتری نسبت به محصولات مشابه دارند و برای تولید سایر کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، قوطی های صنعتی مقاطعی هستند که در صنایع خودروسازی، پزشکی و تولید کالاهای مختلف به کار می روند.

در طرف مقابل، پروفیل های ساختمانی قرار می گیرند که در فرایند اجرایی بنا و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

روش دیگری که برای دسته بندی این مقاطع مورد استفاده قرار می گیرد، تقسیم بر اساس شکل ظاهری و سایزهای مختلف پروفیل است. معمولا این قوطی ها در انواع مربع و مستطیل تولید و عرضه می شوند.

همچنین سایزهای مختلف پروفیل در ابعاد بسیار متنوعی موجود است. مشتریان می توانند بر حسب نیاز خود، بهترین نمونه را انتخاب کنند. اما این سایزها و ابعاد شامل چه دسته هایی می شود؟

سایزهای مختلف پروفیل و قوطی

برای دسته بندی انواع قوطی و پروفیل، می توان سه معیار طول و عرض و ضخامت را در نظر گرفت. بر اساس ضخامت، انواع قوطی و پروفیل به سه دسته تقسیم می شوند: قوطی و پروفیل سبک، پروفیل ساختمانی و قوطی صنعتی.

اما سایزهای مختلف پروفیل در ابعاد محصول هم دیده می شود. برای بررسی این مورد، بهتر است انواع قوطی و پروفیل را در دو دسته جداگانه «مربع» و «مستطیل» بررسی کنیم. قبل از ادامه، این نکته را در نظر داشته باشید که طول مقاطع قوطی و پروفیل موجود در بازار معمولا 6 یا 12 متر است. این موضوع برای هر دو نمونه مربع و مستطیل صدق می کند.

پروفیل قوطی – بازرگانی کیوان ، بازاری ام

ابعاد و سایزهای مختلف قوطی مربعی

حداقل و حداکثر ابعاد قوطی های مربعی به ترتیب 10 و 500 میلی متر است. در واقع، کوچک ترین قوطی های مربعی شکل در ابعاد 10*10 میل و بزرگترین نمونه ها در اندازه 500*500 میلی متر ساخته و عرضه می شوند. در بخش زیر، چند نمونه رایج از قوطی های مربعی را می بینید (سایز قوطی بر حسب میلی متر):

 • 20*20
 • 25*25
 • 30*30
 • 40*40
 • 50*50
 • 60*60
 • 100*100

نکته: هر یک از این سایزها در ضخامت های مختلف قابل سفارش هستند.

ابعاد و سایزهای مختلف قوطی مستطیلی

قوطی های مستطیلی هم از نظر ابعاد و ضخامت به دسته های متنوعی تقسیم می شوند. اما به طور کلی، کمترین طول این مقاطع 100 و بیشترین طول آن برابر با 300 میلی متر است. همچنین از نظر عرض هم در سایزهایی از 40 تا 135 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شود. برخی از پرکاربردترین سایزهای قوطی مستطیلی را در بخش زیر مشاهده می کنید:

 • 20*40
 • 30*40
 • 40*50
 • 40*60
 • 40*80
 • 50*100
 • 60*120

نکته: هر یک از این سایزها در ضخامت های مختلف قابل سفارش هستند. برای این کار، کافیست به صفحه محصول مورد نظر مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید. همچنین از طریق تماس با واحد فروش نیز می توانید این فرایند را طی کنید.

برترین تولیدکنندگان قوطی و پروفیل

یکی دیگر از پارامترهایی که در زمان خرید اهمیت می یابد، تولیدکننده محصول است. برخی از برترین تولیدکنندگان سایزهای مختلف پروفیل و قوطی می توان به جهان پروفیل، نورد یاران، لوله و پروفیل صابری، تهران شرق، هیربد، به فلز سپاهان، میلاد یزد، صدرا پروفیل، نیکان پروفیل و پروفیل ساوه اشاره کرد. 

اکثر کارخانه ها و شرکت های سازنده قوطی و پروفیل در فرایند تولید خود از ورق فولادی استفاده می کنند. این ورق ها که نقش ماده اولیه را ایفا می کنند، عمولا از کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد نورد گیلان و فولاد اهواز تهیه می شوند. بر این اساس، اگر در بازار با عبارت هایی مثل «پروفیل ورق اهوازی» یا «پروفیل ورق فولاد مبارکه» مواجه شدید، در واقع به نوع ورق مورد استفاده برای ساخت سایزهای مختلف پروفیل و قوطی اشاره دارد.

پروفیل قوطی فولادی | شرکت لوله و قوطی اصفهان

کاربرد سایزهای مختلف پروفیل و قوطی فولادی

یکی از رایج ترین کاربردهای انواع قوطی و پروفیل، استفاده از آن ها در ساخت ستون و اسکلت ساختمان است. همچنین از این مقاطع در ساخت شاسی تریلرها، خودروها و همچنین در صنایع کشتی سازی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این محصولات می توان به ساخت آلاچیق، سایه بان، سوله ها، کارگاه ها، تجهیزات ورزشی و … اشاره کرد.

در مجموع، قوطی و پروفیل از پرکاربردترین محصولات صنعت فولاد کشور هستند که ویژگی های بسیار متنوعی دارند. به عنوان مثال، یکی از مواردی که باعث تنوع این محصولات شده، سایزهای مختلف پروفیل و قوطی است.

در این مقاله سعی کردیم تا برخی از پرکاربردترین سایزهای قوطی و پروفیل را معرفی و بررسی کنیم. هر یک از این محصولات در ضخامت های مختلف و توسط تولیدکنندگان گوناگون ساخته و به بازار عرضه می شوند. در فرایند تولید این مقاطع، از ورق فولادی استفاده می شود؛ کیفیت ورق به کار رفته در ساخت قوطی و پروفیل نقش مهمی در کیفیت محصول نهایی دارد.

بازرگانی آهن آلات کسائی

تلفن: 061-35724525 الی 29 

تلفن همراه: 09022136185

                09372908994 

آدرس: اهواز بازار آهن شرق خیابان اول پلاک 143

آدرس اینستاگرام: ahankassai 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *