آموزش

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در هفته آخر اسفند سال 1402

28 اسفند 1402

( زمان مطالعه 1 دقیقه و 45 ثانیه)

مقاطع فولادی در صنایع مختلف و به خصوص صنعت ساخت و‌ ساز کاربردهای گسترده‌ای دارند. با توجه به موارد استفاده فراوان از محصولات آهنی و فولادی، افراد فعال در صنایع وابسته به مقاطع فلزی همواره در تلاش برای مطلع شدن از جدیدترین نرخ این محصولات و به عبارتی تحلیل و پیش‌ بینی بازار آهن هستند. باتوجه به همین موضوع  افراد زیادی قیمت‌ها را به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بررسی می‌کنند. 

پیگیری روزانه و هفتگی سبب می‌شود که از طرفی بتوانید از مناسب‌ ترین زمان خرید مطلع شوید و از طرف دیگر، با اطلاع از روند کاهش قیمت آهن امروز، استراتژی مدیریت نوسان میلگرد و مقاطع فولادی، به‌ مرور زمان توانایی تحلیل بازار فولاد را پیدا کنید. اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که به‌دلیل شغل خود نیاز به مطلع شدن از جدیدترین تغییرات قیمت فولاد دارید؛ یا اینکه از علاقمندان حوزه فولاد هستید، با ما همراه باشید تا از جدیدترین تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن در هفته آخر اسفند مطلع شوید.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در هفته آخر اسفند را طبق روال همیشگی، با بررسی تغییرات دلار آغاز می کنیم. دلار در این هفته ثابت و کمی کاهشی بود؛ به طوری که به کانال 59 هزار تومان وارد شد. اما نکته مهم، این بود که در این هفته، فاصله بین قیمت دلار نیمایی و نرخ آن در بازار آزاد به بیشترین میزان سال 1402 رسید.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن

قبل از این‌ که به تحلیل قیمت آهن در هفته‌ای که گذشت و پیش بینی قیمت میلگرد در هفته آینده بپردازیم، این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت آهن‌ آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد که افزایش یا کاهش قیمت میلگرد در روزهای اینده بر اساس آن ها شکل می گیرد. از جمله این فاکتورها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات قیمت دلار
  • میزان عرضه و تقاضا
  • نیاز صنایع وابسته
  • قیمت نفت
  • وضعیت بورس کالا
  • میزان صادرات و واردات
  • هزینه‌ های حمل‌ و‌ نقل
  • قیمت ها در بازار جهانی میلگرد و فولاد
  • و …

اما بازار فولاد؛ بازار فولاد در این هفته رفتاری مشابه با دلار داشت. با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و ماه رمضان، بازار فولاد کشور به حالت نیمه تعطیل درآمد و تقاضای چندانی در آن دیده نشد.

البته برای برخی مقاطع مثل نبشی که برای ایجاد سوله ها و غرفه ها استفاده بیشتری دارند، تقاضا بیشتر شد و قیمت محصول هم بالا رفت. اما برای بقیه مقاطع فولادی تقاضای چندانی وجود نداشت.

روش تشخیص دلار اصل از دلار تقلبی + عکس و فیلم

نوسانات بازارهای گوناگون روی قیمت تیرآهن و بازار این محصول تاثیر به سزایی دارد. به‌طورکلی، هرگونه تغییر هر چند کوچک در بازار ارز و فولاد، قیمت‌های این محصولات را دچار نوسان می‌کند. تیرآهن در این هفته، همچون دیگر مقاطع فولادی، روندی ثابت و کاهشی داشت.

اگر نگوییم پرکاربردترین، قطعا یکی از پر استفاده‌ ترین مقاطع فولادی میلگرد است. این محصول که در سایزهای متفاوت تولید و به بازار ارائه می‌شود، سهم بزرگی از بازار فولاد را در بر گرفته است. از آن جایی که نوسانات بهای ارزهای بین المللی روی بازار مقاطع فولادی تاثیر می‌ گذارند، قیمت میلگرد نیز از این نوسانات مستثنی نیست. پس در تحلیل و پیش بینی قیمت آهن باید به این نوسانات دقت داشت.

با نوسان نرخ دلار، قیمت میلگرد نیز سیر متلاطمی را تجربه کرد. این در حالی است که کاهش نرخ ارز، می تواند به بهبود قیمت میلگرد برای مصرف کننده نهایی کمک کند. بنابراین، برای تحلیل و پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در هفته آینده و پاسخ به این سوال که آیا میلگرد ارزان میشود، باید به نرخ دلار توجه ویژه ای داشت.

اگر بخواهیم به دنیای قیمت ورق های گوناگون وارد شویم، تحولات گسترده‌ ای را در این بازار مشاهده می‌ کنیم. این محصولات تفاوت‌ های زیادی با یکدیگر دارند؛ همین موضوع اهمیت انتخاب محصول مناسب را بیش از آنچه تصور می‌ کنید، بالا برده است.

پروفیل‌ ها آن قدر کاربرد دارند که اختلال در تولید آن‌ ها می‌ تواند صنایع بسیاری را فلج کند. تغییرات در قیمت پروفیل بر بازارهای بسیاری تاثیر می گذارد. از این رو، اطلاع از نوسانات این محصول و تحلیل و پیش بینی قیمت آهن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از سوی دیگر بسیاری از مقاطع فولادی از پروفیل ساخته می‌ شوند. این قانون بازار است که هر گونه تغییر در قیمت این مقطع فولادی، روی روند تولید دیگر تجهیزات فولادی که با استفاده از آن تهیه می‌ شوند، تاثیر بگذارد. به همین دلیل، تحلیل و پیش بینی قیمت آهن می تواند به بررسی قیمت محصولات مرتبط با پروفیل کمک کند.

تحلیل قیمت ورق سیاه

قیمت ورق براساس نوع و ویژگی هایی که دارد متفاوت است. این ورق ها به دو روش کلی سرد و گرم تولید می شوند؛ همین موضوع موجب شده کارخانه های متفاوت، قیمت های گوناگونی ارائه کنند. از سوی دیگر، هر کارخانه از استاندارد متفاوتی برای تولید بهره می برد.

انواع ورق از نظر ویژگی تفاوت های گسترده‌ای با یکدیگر دارند. هر کدام از آن ها را برای کاربرد متفاوتی به کار می گیرند. اینکه کدام ورق برای سازه شما مناسب است؛ نکته‌ای است که باید توسط مهندس سازه برسی شود. زمان خرید این محصولات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوسانات قیمت تیرآهن

عمده کاربرد تیرآهن در ایران، مربوط به ساختمان سازی است. از سایزهای مختلف این فرآورده فولادی در بخش های متفاوت ساختمان‌های گوناگون استفاده می‌شود. از این رو کارشناسان معتقدند یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات قیمت مسکن در کشور، تغییرات بهای مصالح ساختمانی از جمله این مقطع فولادی است.

همانطور که این فرآورده روی بازارهای متفاوتی تاثیر می‌گذارد، از بازارهای متفاوتی نیز تاثیر می‌گیرد. نوسانات قیمت دلار طی هفته گذشته موجب تغییراتی در بازار تیرآهن بوده است. بنابراین تغییرات نرخ دلار، تاثیر مستقیمی بر تحلیل و پیش بینی قیمت آهن دارد.

پر فروش‌ ترین سایزهای تیرآهن

همانطور که می‌دانید تیرآهن‌ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام دارای ابعاد گوناگونی هستند. IPE، INP، IPB و CNP چهار نوع اصلی تیرآهن هستند که در اصفهان آهن به فروش می‌رسند. تیرآهن‌های IPE یا همان هاش اصلی‌ترین تیرآهنی است که در این مجموعه بازرگانی معامله می‌شود. از جمله سایزهای پر فروش این محصول می‌توان به 12، 14، 16 و 18 اشاره کرد.

قیمت تیرآهن سایز 12 براساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود. عرضه و تقاضا، بازار بین المللی و قیمت ارز تنها تعدادی از این عوامل تاثیر گذار هستند. اما اصلی ترین دلیل نوسان قیمت این محصول طی هفته گذشته، نوسانات بازار دلار بود.

با تمام این تفاسیر هنوز مهم‌ترین نکته هنگام تعیین قیمت این سایز تیرآهن، کارخانه و برندی است که آن را تولید می‌کند. مجموعه تولیدی‌های متفاوتی این سایز را تولید می‌کنند.

تیرآهن سایز 14 دیگر محصول پرفروش اصفهان آهن است که طی هفته گذشته تقاضای خوبی را نسبت به سایر بخش های بازار پشت سر گذاشت. قیمت تیرآهن سایز 14 نیز این هفته با توجه به تغییرات بازار دلار، دچار نوسان شد.

البته اگر به دنبال دریافت قیمت دقیق سایز 14 این مقطع فولادی هستید، در ابتدا باید کارخانه مدنظر خود را انتخاب کنید. واحدهای تولیدی بسیاری هستند که این محصول را تولید می کنند. از جمله این کارخانه‌ها می‌توان به جهان فولاد غرب و فایکو اشاره کرد.

قیمت تیرآهن سایز 16 علاوه بر بازار دلار، از مواردی مانند وزن تیرآهن و طول شاخه نیز تاثیر می‌گیرد. این محصولات دارای وزن حدودی 94.8 و 189.6 در دو طول 6 و 12 متری تولید و به بازار ارائه می‌شوند. اطلاع از قیمت دقیق این محصول می تواند به شما در بودجه بندی بهتر پروژه و ارائه قیمت دقیق‌تر به کارفرما کمک شایانی کند.

سایز ۱۸ یکی از پرکاربردترین سایزهای میلگرد در ساختمان سازی است که به صورت گسترده توسط برج سازها خریداری می‌شود. این تیرآهن قطر بیشتری دارد؛ همین موضوع قیمت تیرآهن سایز 18 را بیشتر از سایزهای 12، 14و 16 کرده است.

بازار فولاد در هفته آخر اسفند روندی ثابت و کاهشی داشت. این موضوع به دلیل ثبات نرخ دلار بود که روی تمام بازارها تاثیر گذاشت. تحلیل و پیش بینی قیمت آهن حاکی از این است که اگر اخبار هفته پیش روی بازار اثر بگذارد، می تواند قیمت ها را بالا ببرد. اما در صورت کنترل اثرات ناشی از قطعی گاز صنایع، احتمالا تغییر خاصی را در بازار شاهد نخواهیم بود.

 

 ⚜️بازرگانی آهن آلات کسائی⚜️

تلفن:061-35724525 الی 29

تلفن همراه:09022136185

09372908994

آدرس:اهواز بازار آهن شرق خیابان اول پلاک 143

اینستاگرام: ahankassai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *