آموزش

هر بندیل میلگرد چند شاخه و وزن آن چند کیلوگرم است؟

اگر میلگرد یا هر محصول فولادی دیگری خریداری کرده‌اید مطمئناً اصطلاح بندیل میلگرد را شنیده‌اید. بعد از آنکه مراحل تولید در کارخانه‌ها به اتمام رسید برای ارسال میلگردها باید آن‌ها را بسته‌بندی کرد. قبل از خواندن این مطلب بهتر است بگوییم، نام اصلی بسته‌بندی میلگرد، باندیل میلگرد است که به اشتباه در میان عموم با نام بندیل میلگرد جا افتاده است.

بستن بندیل میلگرد، اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما دارای ملاحظاتی است. این ملاحظات بیشتر مربوط به رعایت تعداد شاخه و وزنی است که یک تعداد بندیل مشخص می‌توانند، تحمل کنند. اگر بسته‌بندی به‌صورت استاندارد انجام نشود، ممکن است در فرآیند حمل‌ونقل تسمه بندیل باز شده و خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشته باشد. به‌علاوه، رعایت ضوابط قانونی بندیل میلگرد نیز در خریدوفروش آن ضروری است.

در این مقاله ضمن آشنایی با کارکرد اصلی بندیل، به توضیح مزایای این روش بسته‌بندی خواهیم پرداخت. همچنین، ضوابط بندیل میلگرد را نیز مرور کرده و توضیح می‌دهیم که بسته‌بندی بندیل میلگرد چه نقشی در شناسایی و تجارت آن بازی می‌کند. در بخش بعدی نیز به شرایط انبارداری بندیل میلگرد می‌پردازیم. در بخش‌های پایانی تولیدکنندگان برتر میلگرد در کشور را معرفی کرده و عوامل مؤثر بر قیمت هر بندیل میلگرد را شرح می‌دهیم.

مجموعه‌ آهن آنلاین قیمت روز میلگرد را در انواع و سایزهای متعدد ارائه می‌کنند. همچنین قیمت میلگرد و کارخانه به تفکیک آن را می‌توانید در سایت آهن آنلاین مشاهده فرمایید.

بندیل میلگرد چیست؟

اگر در کار ساخت و ساز باشید مطمئناً کلمه بندیل را شنیده‌اید. جهت بسته‌بندی محصولات فولادی از بندیل استفاده می‌کنند و آنها را دور محصول می‌پیچند. وقتی این محصول فولادی میلگرد باشد به آن بندیل میلگرد می‌گویند. اما چه ضرورتی به وجود آن احساس می‌شود؟ از سویی این روش بسته‌بندی نسبت به دیگر روش‌های موجود کم هزینه‌تر هستند، و به دلیل صرفه اقتصادی مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند و استفاده بیشتری دارند.

 

 

اما تمام محصولات فولادی را نمی‌توانیم با این روش بسته‌بندی کنیم و از آن به منظور بسته‌بندی میلگردها، لوله‌های بسیار نازک و شمش استفاده می‌کنند. یک نکته که در رابطه با بندیل‌های میلگرد در نظر داشته باشید این امر است که شاخه‌های میلگرد موجود در هر بندیل باید طول برابر داشته باشند. 

نکاتی در رابطه با بندیل بندی میلگردها

میلگردها به دو صورت شاخه و کلاف بسته‌بندی می‌شوند. در دسته‌بندی میلگردها خواص مکانیکی و شکل‌پذیر بودن آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

میلگردها از نظر خواص مطرح شده در سه گروه قرار می‌گیرند:

  • فولاد نرم
  • فولاد نیم سخت
  • فولاد سخت

اگر فولادهای نرم (S240) و فولادهای نیم سخت (S340 ,S400) قطرهایشان برابر و از دوازده میلی‌متر کمتر باشد، آنها را به دو شکل کلاف و شاخه بسته‌بندی می‌کنند. اما اگر همین دو نوع فولاد قطرهای برابر داشته باشند اما از چهارده میلی‌متر بیش‌تر باشند در این‌صورت فقط به شکل شاخه می‌توان آنها را بسته‌بندی کرد. در آخر میلگردهایی که جنس آنها از نوع فولاد سخت است که فقط به شکل شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند.

نحوه بسته بندی میلگرد

بسته‌بندی میلگرد به دو روش کلاف و شاخه یا همان بندیل انجام می‌شود. برای انتخاب روش بسته‌بندی باید دقت داشت که نوع فولاد بکار رفته شده برای ساخت میلگرد از چه نوعی و ضخامت هر شاخه میلگرد، چقدر است.

از روش بسته‌بندی کلاف برای میلگردهای ساخته‌شده از فولاد سخت یا نیمه‌سختی استفاده می‌شود که قطر آن‌ها کمتر از 12 میلی‌متر باشد. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که بسته‌بندی میلگردهای نرم و نیمه سخت با قطر بیش از 12 میلی‌متر و میلگردهای فولاد سخت، با استفاده از بندیل انجام می‌شود. قیمت میلگرد 8، که یکی از سایزهای نازک این محصول است را در جداول موجود در سایت می توانید مشاهده کنید.
دلیل این موضوع هم ساده است. درروش کلاف، میلگردها باید تا نزدیک به نود درجه خم شوند. انجام چنین کاری برای فولاد سخت یا با قطر بالا ممکن نیست یا حداقل باعث آسیب دیدن آن می‌شود. البته، برای اطمینان بیشتر می‌توان از بندیل برای بسته‌بندی همه انواع میلگرد حتی نازک‌ترین آن‌ها استفاده کرد. به‌این‌ترتیب، می‌توان گفت که بندیل میلگرد ایمن‌ترین روش برای بسته‌بندی بیشتر میلگردهاست.

کارکرد اصلی بندیل میلگرد چیست؟

برای بسته‌بندی انواع لوله‌های نازک و میلگرد با قطرهای متفاوت از بندیل استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد بندیل یک ورق نازک و باریک از فولاد یا پلاستیک است. این ورق درواقع، کم‌هزینه‌ترین و آسان‌ترین روش بسته‌بندی میلگرد است که اتفاقاً امنیت بالایی هم دارد.
بندیل میلگرد کار حمل‌ونقل، وزن‌کشی و شناسایی مشخصات شرکت سازنده میلگرد را آسان می‌کند. یکی دیگر از مزایای بندیل این است که مانع از آسیب‌دیدگی میلگردها در طول فرآیند حمل‌ونقل یا نگهداری در انبار می‌شود. این روش همچنین، امنیت میلگردها را در برابر سرقت بالا می‌برد. در صورت باز بودن میلگردها، سارقین آهن راحت‌تر می‌توانند، تعدادی از شاخه‌ها را به سرقت ببرند.

دستگاه بندیل میلگرد

بستن تسمه به دور شاخه‌های میلگرد، عملیاتی مکانیکی است که توسط دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. در این عملیات ابتدا تعداد شاخه‌ها توسط سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری مشخص و به دستگاه داده می‌شود. سپس شاخه‌ها جدا شده و توسط دستگاه، ابتدا انتهایشان باهم تراز می‌شود. در مرحله بعد هم دستگاهی دیگر دسته میلگرد را بلند کرد و بندیل فولادی را به دور آن محکم می‌کند.

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

همان‌طور که می‌دانید شیوه‌های بسته‌بندی میلگردها و تمامی محصولات فولادی با توجه به کارخانه‌ تولید کننده و ضوابط در نظر گرفته شده و حاکم بر آن مجموعه متغیر است. اما به طور کلی می‌توان گفت وزن بسته‌بندی در نظر گرفته شده برای میلگردها متغییر بوده، وزن بندیل اکثر برندها بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم و برند ذوب آهن وزنی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم دارند.

وزن هر بندیل میلگرد چقدر است؟

بندیل‌های میلگرد در هر وزنی موجود هستند، به عبارتی با توجه به کارخانه سازنده وزن هر بندیل میلگرد متغییر بوده و بین دو تا پنج و نیم تن است که آن نیز بستگی به سایز میلگردهای و کارخانه تولید کننده دارد. با توجه به موارد مطرح شده مشخص گردید هر بندیل میلگرد چند شاخه است.

وزن هر بندیل میلگرد بستگی مستقیم به عوامل زیر دارد:

  • تعداد شاخه‌ها
  • وزن هر شاخه
  • قطر هر شاخه
  • ظرفیت بسته‌بندی دستگاه‌های تولیدکننده

نکته‌ای که در مورد وزن هر بندیل وجود دارد، این است که وزن هر نوع میلگرد در یک کارخانه تولیدی، باید همواره ثابت باشد. به‌این‌ترتیب، می‌توان از وزن کلی بندیل و تقسیم آن به وزن هر شاخه که بر روی آن حک شده به تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل دست‌یافت.
از طرف دیگر، وزن تمامی بندیل‌های تولیدشده توسط یک تولیدکننده، بدون توجه به وزن هر شاخه یا قطر آن ثابت است. به‌طور مثال، وزن میلگرد محصول کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، 4.7 تن است. این عدد ثابت، کار محاسبه تعداد شاخه در هر بندیل را ساده می‌کند.
به‌طور مثال، طبق استانداردهای اعلام‌شده از سوی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، وزن هر شاخه میلگرد 12 این کارخانه 10.5 کیلوگرم است. حال ازآنجایی‌که وزن هر بندیل میلگرد 4.7 تن است با تقسیم این عدد بر عدد 10.5 می‌توان نتیجه گرفت که در هر بندیل از این میلگرد، 447 عدد میلگرد 12 وجود دارد.

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل میلگرد متفاوت است، برای اینکه بدانیم یک بندیل میلگرد چند شاخه است، وزن هر بندیل را بر وزن هر شاخه تقسیم می‌کنند، بدین صورت مشخص می‌شود هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد. در این بخش با مثال این توضیح خواهیم داد که هر بندیل چند شاخه است.

تعداد شاخه در هر بندیل

استاندارد تعریف شده برای هر بسته در کارخانه‌ ذوب آهن اصفهان معادل چهار تن و هفتصد کیلوگرم است و وزن شاخه‌های میلگرد سایز ۱۶ این کارخانه وزنی معادل بر۱۹ دارد؛ بنابراین برای اینکه بدانید تعداد میلگرد در هر بندیل چند شاخه است قسمت بعدی را مطالعه کنید.

در هر بسته چه تعداد شاخه قرار خواهد گرفت قسمت بعدی را مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *