آموزش

راهنمایی برای میلگرد !

یلگرد

میلگردها یکی از مهم‌ترین و پراستفاده ترین مصالح ساختمانی به‌­شمار می‌روند که در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. با توجه به توسعه تکنولوژی در عصر حاضر، روش‌های مختلفی جهت تولید و ساخت انواع میلگرد وجود دارد. بدین ترتیب، برای خرید این محصول نیاز به دانش و اطلاعات کافی خواهید داشت تا بتوانید بهترین نوع میلگرد را متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

خرید میلگرد از اهمیت بسیار بالایی برای مهندسان و سازندگان پروژه‌های ساختمانی و عمرانی برخودار است. لذا در این مطلب تصمیم گرفتیم تا راهنمای کامل خرید میلگرد را در اختیار شما قرار دهیم و در ادامه نیز نکات مهم در هنگام خرید این مقطع فولادی ارزشمند را مورد بررسی قرار دهیم.

پیش از خرید میلگرد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

در بخش قبلی نکات مهمی را در خصوص راهنمای خرید میلگرد ارائه دادیم. اما بهتر است نکات مهم در حین خرید این محصول را هم در نظر بگیرید تا بتوانید خرید خود را با اطمینان بیشتری و متناسب با نیاز پروژه­تان انجام دهید. یکی از اصلی‌ترین نکات در زمان خرید میلگرد، آشنایی و شناخت کامل کافی نسبت به این مقطع فولادی است. از این رو، موارد ذکر شده در زیر می‌توانند در انتخاب میلگردی باکیفیت و مرغوب کمک زیادی به شما نمایند.

برند و کیفیت میلگرد

امروزه شرکت‌ها و کارخانه­های بسیاری در سرتاسر کشور اقدام به تهیه و ساخت انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد می‌کنند. در این میان، برخی از آن‌ها در فرآیند تولید میلگرد از شمش‌های فولادی با کیفیت بالاتری استفاده می­کنند و در نتیجه، محصول نهایی آنان از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار خواهد بود. بر همین اساس، شناخت برندهای معتبر در زمینه تولید میلگرد باکیفیت در عصر حاضر، یکی از مهم‌ترین نکات در حین خرید این محصول فولادی به­شمار می‌رود.

سبک و سنگین بودن میلگرد

میلگردهای تولید شده در ایران به‌طور کلی بر اساس نوع کاربردی که ارائه می‌دهند، به دو دسته سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. میلگرد سبک به محصولی گفته می‌شود که دارای وزن پایین‌تری نسبت به وزن استاندارد باشد. این میلگردها در مقایسه با میزان استاندارد، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

در مقابل، میلگردهای سنگین نیز همان میلگردهای وزن استاندارد محسوب می‌شوند. از جمله مواردی که در زمان خرید میلگرد باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که این محصول را براساس کاربردی که ارائه می‌دهد، تهیه و خریداری نمایید.

استانداردهای میلگرد

انواع استاندارد میلگرد در ایران و جهان به اشکال گوناگونی عرضه می‌شوند. استاندارد میلگرد توسط آیین­نامه‌هایی که مورد تأیید واقع شده باشند، ابلاغ خواهد شد. رعایت استاندارد میلگرد جهت برخورداری از یک میلگرد باکیفیت و مقاوم اهمیت زیادی دارد. از جمله مهم‌ترین استانداردهای میلگرد جهان می‌توان به استاندارد ملی روسیه، بریتانیا و ایالات متحده اشاره کرد. میلگردها در ایران نیز با استاندارد میلگرد ایران، میلگرد آبا و میلگرد روسی تولید می‌شوند. لذا شناخت این استانداردها و توجه به آن‌ها در زمان خرید میلگرد ضرورت بسیاری دارد.

مسافت حمل و نقل

یکی از مواد بسیار مهم دیگری که در حین خرید میلگرد می­بایستی به آن توجه داشته باشید، در نظر گرفتن بعد مسافت و هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و جابجایی این محصول خواهد بود. درواقع باید این‌گونه بگوییم که براساس نوع سفارش شما، هزینه قابل توجهی صرف جابجایی میلگرد از درب کارخانه به محل پروژه مورد نظر شما خواهد شد. در این خصوص بهتر است پیش از خرید محصول در مورد هزینه‌های جابجایی آن حتما با تامین‌­کننده مدنظر خود گفتگو کنید.

سایز میلگرد

یکی از اصطلاحات دیگری که در حین خرید میلگرد ممکن است با آن روبرو شوید، سایز میلگرد است. به طور کلی نامگذاری میلگردها به این صورت است که بعد از نام میلگرد، سایز آن بیان می‌شود. به عنوان مثال میلگرد 8، میلگرد 16، میلگرد 18 و… نمونه‌هایی از سایزهای مختلف میلگرد هستند. در واقع سایز میلگرد مربوط به قطر آن است که درکارخانه‌های تولیدکننده میلگرد کشور، امکان تولید از سایز 8 تا 40 میلی‌متر وجود دارد.
از نظر طولی نیز میلگردها به طور استاندارد در شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می‌شوند. البته با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان، میلگردهای با طول 3 تا 11.7 متر نیز در بازار موجود هستند که به میلگردهای نرمال معروف هستند.
با توجه به این‌که فروش انواع میلگرد بر اساس طول آن و به صورت شاخه‌ای انجام می‌شود، برای محاسبه‌ی هزینه‌ی آن نیاز به وزن میلگرد دارید. اطلاعات مربوط به محاسبه‌ی وزن میلگرد نیز در همه‌ی کارخانه‌ها وجود دارد که در صورت خرید، وزن میلگرد در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.

در زمان انتخاب میلگرد چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

از جمله موارد مهم دیگری که در راهنمای خرید میلگرد توجه زیادی به آن خواهد شد، نکات مربوط به زمان خرید این مقطع فولادی است. در زمان خرید میلگرد، لازم است موارد زیادی را رعایت کنید که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

صحت از اصل بودن کالا با بررسی علائم اختصاری

کارخانه­های تولید کننده میلگرد بر روی هر کدام از محصولات خود، علامت اختصاری و مشخصات خاص آن را حک می‌کنند تا راهی برای اصل بودن کالا باشد. لذا در زمان انتخاب میلگرد مورد نظر خود باید علائم اختصاری حک شده بر روی آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید یا از افراد متخصص در این زمینه کمک بخواهید.

توجه به تطابق بررسی اطلاعات فاکتور و محصول دریافتی

چنانچه انواع میلگرد مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان و فروشندگان اصلی این مقطع فولادی خریداری کرده‌اید، تا حد امکان می‌توانید نسبت به اصالت و کیفیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل فرمایید. اما با این وجود توصیه می‌کنیم که بهتر است پیش از تحویل کالا، همواره لیبل روی میلگرد را با اطلاعات موجود در فاکتور آن تطابق دهید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید.

نگهداری و انبار کردن میلگردها

میلگردها باید به‌گونه‌ای انبار شوند که از سطح زمین حداقل ۱۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشند. نشستن گرد و خاک بر روی میلگرد موجب خوردگی محصول خواهد شد. از این رو، نگهداری اصولی و درست میلگرد در انبار دارای اهمیت زیادی برای سازندگان است.

 

روش‌های تشخیص اصل و کپی بودن میلگردها در زمان خرید

همان‌گونه که پیش‌تر بیان شد، میلگرد در صنعت ساخت و ساز نقش کلیدی و مهمی را ایفا می‌کند. همین نقش حیاتی و پررنگ موجب شده است تا کارخانه‌های تولید کننده میلگرد روز به­روز در حال افزایش باشند. همچنین باید اضافه کنیم که به دلیل وجود سود بالا در این صنعت، افراد سودجو با عرضه میلگردهای تقلبی و قاچاق در بازار، پول‌های کلانی را به جیب می­زنند. به همین خاطر، مشتریان می­بایستی پیش از خرید میلگرد از اصالت محصول خود اطمینان کامل حاصل کنند. در ادامه با فاکتورهایی که میلگرد اصل و تقلبی را از یکدیگر متمایز می‌کنند، آشنا خواهیم شد.

وزن میلگرد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که میتوان در خصوص اصل و کپی بودن میلگرد عنوان کرد، وزن آن است. پارامتر تاثیرگذار در وزن میلگرد، قطر و طول آن محسوب می­شودکه اغلب کارخانه‌های تولید کننده با ویژگی‌ها و سایز مشترک این محصول را تهیه و تولید می‌کنند. مرجع وزنی میلگرد استاندارد هم، جدول اشتال نام دارد. جالب است بدانید که میلگردهای تقلبی دارای اختلاف وزنی زیادی با این جدول هستند.

همان‌طور که گفته شد وزن میلگردهای شاخه‌ای همانند میلگردهای کلاف که به صورت کیلویی بیان می‌شود، نیست. درواقع برای محاسبه وزن میلگردهای شاخه‌ای می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

● روش اول: در این روش می‌توان با استفاده از جدول وزن که توسط کارخانه سازنده بر حسب هر متر یا هر شاخه اعلام شده است، وزن را به دست آورد.
● روش دوم: استفاده از جدول اشتال میلگرد برای محاسبه وزن استاندارد میلگرد روش مناسبی است.
● روش سوم: در این روش، ابتدا باید یک نمونه کوچک از فروشنده درخواست کنید؛ در مرحله‌ی بعد، وزن نمونه را بر حسب گرم، تقسیم بر طول نمونه بر حسب میلی‌متر کنید.

عدد به دست آمده، وزن یک متر از میلگرد، بر حسب کیلوگرم است.

پلاک بندیل یا پلاک شناسایی میلگرد

یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها برای تشخیص میلگرد اصل و تقلبی، وجود پلاک‌ بر روی آن است. بر روی این پلاک‌ها اطلاعاتی حکاکی شده است که به کمک آن‌ها می‌توان جزئیات زیادی را درخصوص میلگرد، دریافت کرد. این اطلاعات شامل لوگو و نام کارخانه تولید کننده، شماره ذوب، سایز و نوع میلگرد، وزن بندیل، تاریخ و ساعت تولید، بارکد استعلام و غیره می‌شود.

گواهینامه کنترل کیفیت

هر محصول فولادی دارای برگه­ای تحت عنوان گواهینامه کنترل کیفیت است که مشتری به کمک آن می‌تواند اطلاعات محصول را پیش از خرید مورد بررسی قرار دهد. مشخصات مندرج در این گواهینامه اعم از آزمون‌های صورت گرفته بر روی میلگرد، مشخصات فنی و آنالیز شیمیایی فولاد بوده که جهت تشخیص میلگرد اصل و تقلبی سودمند خواهد بود.

رنگ میلگرد

رنگ اصلی میلگردی که توسط کارخانه تولید می‌گردد، تیره و مشکی است که به مرور زمان و در اثر رطوبت آب باران به زرد متمایل می‌شود. این رنگ زرد درواقع همان زنگار است که اگر در مدت کوتاهی ایجاد شود، در کیفیت میلگرد هیچ خللی وارد نمی‌کند. اما توجه داشته باشید که زنگ زدگی نشانه نامرغوب بودن محصول نیست، چرا که فولاد در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی می‌شود. ولی کیفیت آن را می‌توان بسته به خوردگی محصول، تشخیص داد.

راهنمای خرید میلگرد از کارخانه و بازار

خرید میلگرد از کارخانه، مناسب آن دسته از مشتریانی است که حجم خرید بیش از یک تریلی معادل ظرفیت ۲۴ تن را دارند و به دلیل حجم بسیار بالای خرید، به­دنبال پایین‌ترین و مقرون به‌صرفه ترین قیمت میلگرد هستند. علی‌رغم اینکه خرید مستقیم میلگرد از درب کارخانه اقتصادی و کم هزینه محسوب می‌شود، اما به دلیل مواردی همچون عرضه روزانه، مسافت بیشتر در زمان ارسال، مشکلات ارسال و پیگیری سفارش، محدودیت در حداقل میزان خرید، عدم عرضه مستقیم به مصرف‌کننده نهایی در برخی از کارخانه‌ها و غیره، امروزه بسیاری از خریداران در زمان خرید میلگرد به سراغ این گزینه نمی‌روند.

چنانچه قصد تهیه و خرید میلگرد در تناژ کم را داشته باشید، بنگاه‌های فروش آهن آلات می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشند. خرید از این تامین­کننده­ها هیچگونه محدودیتی نداشته و به علت دسترسی آسان، برای تمامی خریداران در نقاط مختلف کشور مناسب خواهد بود. با این حال در برخی مواقع امکان خرید میلگرد از بنگاه با حجم زیاد وجود ندارد.

خرید آنلاین میلگرد از شرکت‌های بازرگانی معتبر که به­‌نوعی واسطه فروش این محصول هستند، گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود. چرا که این شرکت‌ها می‌توانند محصولات تمامی کارخانه‌­ها را در تناژهای مختلف در اختیار شما قرار دهند؛ در همین رابطه آهن آنلاین، یکی از برترین و بزرگترین تامین کننده­‌های انواع آهن آلات و مقاطع فولادی در کشور به­شمار می­رود که از طریق مراجعه به وب­سایت این شرکت، می­توانید ضمن دریافت مشاوره کارشناسان این مجموعه، به ثبت سفارش خود نیز بپردازید.

یک نظر در “راهنمایی برای میلگرد !

  1. سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *